Neden Kuvvet Çalışmalıyız ?

 

  Basitçe söylemek gerekirse, güçlü olduğunuzda hayat çok daha KOLAY olur…

 

Market torbaları? Bir geziye çıkmak. Çocukları taşımak? Sorun değil. Araba karda kaldı? Kolayca itin.

barbellonrack

 Kuvvet antrenmanı günü kurtarmanıza yardımcı olabilir.   20-25 kg fazla kilolu olsanız da veya son 5 kiloyu vermeniz gere

kse de, kuvvet antrenmanı yağ yakmanın ve kas yapmanın en etkili yollarından biridir.

       Çalışmak için sınırlı bir süreniz varsa, kuvvet antrenmanı başarının en hızlı ve en etkili yoludur ve aradığınız fiziği oluşturmanıza yardımcı olur.

Ve bu hayatınızın geri kalanında size yardımcı olacak bir şey. Kuvvet çalışmanın sarkopeni rahatsızlığının – yaşlandıkça ortaya çıkan iskelet kası azalması – azalmasına hatta durmasına bile yardımcı olduğu görülmüştür.  Bağımsız yaşamanıza (bakım evinden çıkmamıza) ve daha uzun ve sağlıklı yaşamaya devam etmemize yardımcı olduğu ispatlanmıştır. 

 

Hayatı kolaylaştırmanın yanı sıra, kuvvet antrenmanının şu anda çok fazla faydası var:

 

Çıplak iyi görünün:

   Güçlü egzersiz, kilo vermenize (ve vücut yağınızı) birkaç farklı şekilde yardımcı olur. Bir kalori de yemek yerken ve kilo verdiğinizde sahip olduğunuz kası tutmanıza yardımcı olur. Sahip olduğunuz kası koruyun + yağın kası üstüne çıkarın = fiziğinize uygun kalın. Dürüst olalım, bu yüzden burada olmanızın nedeni budur – bu yüzden kuvvet antrenmanına başladım!

  

Metabolizmanızı güçlendirin:

  Bir antrenman yaparken, vücudunuzun normal bir duruma (işe başlamadan önceki hali) geri dönmek için kendisini yenilemesi gerekir. Bu, egzersizinizi bitirdikten sonra 38 saat boyunca metabobinizi artırabilir.

  Egzersiz, Dinlenme Metabolizma Hızınızı (RMR) hızlandırmanıza yardımcı olabilir. Bunun sebebi vücudunuzu kasları korumak için yağları korumaktan daha fazla kalori almasıdır. Tahminler, kazandığınız her 1kg kas için, RMR‘nizin (dinlenik metabolik hız)  30-50 kaloriye arttığı yönünde!

 

Daha sağlıklı olun:

    Paranın karşılığını en iyi şekilde alabileceğiniz bir antrenman arıyorsanız, kuvvet antrenmanı budur. Kuvvet antrenmanı kemik yoğunluğunu arttırır, daha güçlü bir kalp oluşturur, istirahat kan basıncınızı düşürür, kan akışını artırır, kas kaybını durdurur, kan şekeri kontrolüne yardımcı olur, kolesterol seviyesini artırır ve dengenizi ve koordinasyonunuzu iyileştirir.

Kendinizi daha iyi hissedin:

  Sadece daha fazla enerji ve güven, daha az stres ve endişe ve daha iyi bir genel ruh hali ile kendinizi bulmayacaksınız ama aslında daha iyi düşünmeye başlayacaksınız (direnç eğitiminin bilişsel işlevi arttırmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır). Yatma vaktine çok yakın egzersiz yapmak kötü bir fikir olsa da, günün erken saatlerinde egzersiz yapmanın uyku apnesi ve uykusuzluğu önlemeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Kuvvet antrenmanı duruşunuzu iyileştirebilir ve böylece sizi teknik olarak daha uzun yapabilir!

Hastalıklarla mücadele ve dejeneratif koşullar:

   Kalp hastalığı, hem erkekler hem de kadınlar için en önemli ölüm nedenidir; kuvvet antrenmanı, kolesterol, yüksek tansiyon, obezite, diyabet ve hareketsizlik ile ilgili sorunların düzeltilmesine yardımcı olur – kalp hastalığı için tüm faktörler. Kardiyologlar, saldırıdan üç hafta kadar kısa bir süre sonra kalp krizi geçirmiş insanlar için kuvvet eğitimi önermeye başlıyorlar. Kim bilir, belki bir gün kardiyoloğunuz size bir miktar “kardiyo” yapmanızı söyler ve güçlendirme antrenmanına atıfta bulunacaktır!

   Ayrıca, artrit, osteoporoz, Parkinson Hastalığı, Down Sendromu ve klinik depresyonun yanı sıra yakın zamanda İnme, omurilik yaralanması geçirmiş  veya kanserden kurtulmuş  kişilerin yaşam kalitelerinin yönetilmesine ve iyileştirilmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. 

Kuvvet antrenmanları eğlenceli olabilir:

   En etkili 20-30 dakikalık antrenmanı arıyorsanız (“doğum günü elbisenizde güvende hissetmek ve kalmak için”) ya da gerçekten girebileceğiniz rekabetçi bir spor arıyorsanız, Eğitim, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Bir video oyunda seviye atlamak gibi, treninizi güçlendirirken ilerlemenizi görmek kolay ve motive edicidir. Diğer alanlarda da (spor, geleneksel kardiyo veya kaya tırmanışı gibi bir aktivite) gelişmeyi düşünüyorsanız, kuvvet antrenmanı sizi bu konularda daha iyi hale getirecektir.

 

Kuvvetlenmemek gerçekten için iyi bir neden var mı?

  Kuvvet antrenmanlarından fayda görmeyecek kimse olduğuna çokta inanmıyorum aslında, tabii ki nadir istisna dışında (ya da belirli yaralanmalardan iyileşen insanlar.  Bu kişilerin bile doktor kontrolünde kuvvet çalışmaları faydalı olacaktır. Gençlerin ve hamile kişilere faydalarından bahsetmiyorum bile.

Unutmayın; eğer bir sakatlık yada rahatsızlığınız var ise mutlaka önce doktorunuzla konusun ve ne yaptığının farkında olan bir eğitmenden yardım almayı unutmayın. 

GÜÇLÜ KALIN!

Coach M…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir